patatoula
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;

Πήγαινε κάτω 
+6
Ορέστης
kostas
paliokoutavo
tdjm
patatoula
aerath
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:50 am

ναι αλλα δε γινεται να πιστευουν μονο 2 ατομα οτι περιπου η εκκλησια εγινε μια επιχειρηση που βγαζει λεφτα κι οτι η ταπεινοτητα σπανιζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
avlogiraki
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avlogiraki


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 53
(Τόπος) Από : αστα να πανε...
Registration date : 02/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 4:06 am

aerath έγραψε:
ναι αλλα δε γινεται να πιστευουν μονο 2 ατομα οτι περιπου η εκκλησια εγινε μια επιχειρηση που βγαζει λεφτα κι οτι η ταπεινοτητα σπανιζει

αφου ετσι ειναι τι να κανουμε θεσ και αλλο παραδειγμα:
πριν απο 3 1/2 χρονια ειχαμε παει στην Τηνο να βαφτησουμε το βαφτηστηρι μου. Αφου περιμεναμε να τελειωσει η λειτουργεια ειχαμε παει στην γραμματεια για τα διαδικαστικα.Σε παραδειπλα κισε ηταν μια οικογενεια η οποια απο οτι μαθαμε μετα ειχε κανει ενα ταμα να φερει ενα καντηλι στην παναγια. Δεν λεει πουθενα οτι τα ταματα που κανετε πρεπει να ειναι χρυσα.Βγαζει η κυριουλα το καντηλι και δεν το παιρνανε επειδη δεν ειναι χρυσο. Τησ ειπε ο κυριοσ τησ μονησ οτι δεν μπορουμε να το παρουμε γιατι δεν ειναι χρυσο. να το πατε τησ λεει σε αλλη εκκλησια εμεισ δεν μπορουμε να το παρουμε. μα κυριε εγω εδω εχω κανει το ταμα πωσ θα το παω αλλου.οπωσ το ακουσ και η κυριουλα μαζεψε το καντηλακι τησ και εφυγε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 4:09 am

εγω δε θελω παραδειγματα,εγω το εχω ζησει πολυ καλα αυτο το πραγμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 9:47 am

Avlogiraki, σε γιατρό έχεις πάει; Έχει πάει κάποιος από την οικογένειά σου;
Έχετε δώσει ποτέ φακελάκι;
Έχετε χρηματίσει ποτέ κάποιον γιατρό;
Σίγουρα, από κάπου θα έχεις ακούσει πως αυτό γίνεται, και μάλιστα καθημερινά, σωστά;
Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι γιατροί είναι έτσι, και ούτε σημαίνει πως δεν θα ξαναπάς σε γιατρό, επειδή μερικοί τα τσεπώνουν...
Το ίδιο ακριβώς είναι και με την Εκκλησία...
Αν θέλεις να το καταλάβεις, έχει καλώς... αν όχι... και πάλι καλώς... Δικαίωμά σου...
Εξάλλου, γιατί θα πρέπει η Εκκλησία να διαφημίζει το έργο της;
Πόσες φορές δεν έχουν οργανωθεί συσσίτια, δωρεές, έρανοι για αρρώστους, για τα παιδιά της Σερβίας, και άλλα πολλά;
Είναι στην κρίση σου αν θα θέλεις να μένεις στις εξαιρέσεις ή στον κανόνα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
paliokoutavo
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
paliokoutavo


Αριθμός μηνυμάτων : 2980
(Τόπος) Από : οπου θελω. Χμ!
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 12:37 pm

coursaros έγραψε:
Avlogiraki, σε γιατρό έχεις πάει; Έχει πάει κάποιος από την οικογένειά σου;
Έχετε δώσει ποτέ φακελάκι;
Έχετε χρηματίσει ποτέ κάποιον γιατρό;
Σίγουρα, από κάπου θα έχεις ακούσει πως αυτό γίνεται, και μάλιστα καθημερινά, σωστά;
Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι γιατροί είναι έτσι, και ούτε σημαίνει πως δεν θα ξαναπάς σε γιατρό, επειδή μερικοί τα τσεπώνουν...
Το ίδιο ακριβώς είναι και με την Εκκλησία...
Αν θέλεις να το καταλάβεις, έχει καλώς... αν όχι... και πάλι καλώς... Δικαίωμά σου...
Εξάλλου, γιατί θα πρέπει η Εκκλησία να διαφημίζει το έργο της;
Πόσες φορές δεν έχουν οργανωθεί συσσίτια, δωρεές, έρανοι για αρρώστους, για τα παιδιά της Σερβίας, και άλλα πολλά;
Είναι στην κρίση σου αν θα θέλεις να μένεις στις εξαιρέσεις ή στον κανόνα!

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mgsound.gr/
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:58 pm

coursaros έγραψε:
Avlogiraki, σε γιατρό έχεις πάει; Έχει πάει κάποιος από την οικογένειά σου;
Έχετε δώσει ποτέ φακελάκι;
Έχετε χρηματίσει ποτέ κάποιον γιατρό;
Σίγουρα, από κάπου θα έχεις ακούσει πως αυτό γίνεται, και μάλιστα καθημερινά, σωστά;
Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι γιατροί είναι έτσι, και ούτε σημαίνει πως δεν θα ξαναπάς σε γιατρό, επειδή μερικοί τα τσεπώνουν...
Το ίδιο ακριβώς είναι και με την Εκκλησία...
Αν θέλεις να το καταλάβεις, έχει καλώς... αν όχι... και πάλι καλώς... Δικαίωμά σου...
Εξάλλου, γιατί θα πρέπει η Εκκλησία να διαφημίζει το έργο της;
Πόσες φορές δεν έχουν οργανωθεί συσσίτια, δωρεές, έρανοι για αρρώστους, για τα παιδιά της Σερβίας, και άλλα πολλά;
Είναι στην κρίση σου αν θα θέλεις να μένεις στις εξαιρέσεις ή στον κανόνα!


σε αυτο συμφωνω,αλλα εχω αλλο κανονα απο τον δικο σου



οσο για τους γιατρους οκ,ναι εχεις δικιο,αλλα αυτο που με τσιτωνει ειναι οτι ο ιερεας το βλεπει σαν επαγγελμα,οτι πολλοι απο αυτους που ηξερα ηθελαν να πανε ιερεις μονο κ μονο για τα φραγκα....

δεν ειναι επαγγελμα,ειναι λειτουργημα...αυτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 10:21 pm

Και ο δάσκαλος, επάγγελμα κάνει...
Και ο ιατρός το ίδιο...
Αλλά, στην τελική, όλοι για τα λεφτά πάνε... Δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
paliokoutavo
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
paliokoutavo


Αριθμός μηνυμάτων : 2980
(Τόπος) Από : οπου θελω. Χμ!
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΔευ Φεβ 04, 2008 4:33 pm

Μια ειναι η λυση, Τη κυριακή θα παμε στην Εκκλησια. (the whole team) .Εκει θα απαντηθουν τα ερωτηματα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mgsound.gr/
nadriede
Πατάτα Βραστή
Πατάτα Βραστή
nadriede


Αριθμός μηνυμάτων : 189
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : Αθήνα
Registration date : 19/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 07, 2008 1:00 pm

Aerath δεν σκέφτηκες ότι ίσως να βοηθάει όλους αυτούς που είπες χωρίς όμως να φαίνεται πουθενά?και να μην το μάθει ποτέ κανένας Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 07, 2008 6:10 pm

Να με συγχωράτε δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις .τη γνώμη μου όμως θα την «ρίξω»…………ΒΟΥΝΟ το δίκιο σου Αεράτη μια μικρή διόρθωση μόνο σε όσα είπες , ακόμη και αυτά που δίνονται σε φτωχές και άπορες οικογένειες από τους πιστούς προέρχονται

Και σα να μην έφτανε αυτό τελευταία άκουσα ότι ζητάνε να κάνουν δικά τους εκτάσεις στην περιοχή της Ουρανούπολης με ένα «φιρμάνι» που βρήκαν από την περίοδο της τουρκοκρατίας

Εάν αυτή είναι η εκκλησία μας ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 07, 2008 6:54 pm

να γιασει το στομα σου εξιβακο,εχω γνωρισει κι αν εχω γνωρισει φτωχους ανθρωπους,κανεις δεν μου ειπε οτι βοηθηθηκε απο την εκκλησια...τεσπα,το ολο θεμα ειναι λεπτο κ δεν με παιρνει να μιλαω αοριστα κ γενικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
 
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
patatoula :: Η ΠΑΤΑΤΟΓΩΝΙΑ ΜΑΣ :: Άρθρα-
Μετάβαση σε: