patatoula
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 πείτε το όπως θέλετε!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 6:31 pm

Image hosted by servimg.com



Μόλις έκλεισα την τηλεόραση επειδή πονοκεφάλιασα, έκανα ένα καφεδάκι και έβαλα δεύτερο πρόγραμμα ( ο αγαπημένος μου σταθμός ). Προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε μία τάξη, για να τις αποτυπώσω εδώ, δεν ξέρω τον λόγο απλά μου την βάρεσε, οι σκέψεις που κάνω τον τελευταίο καιρό σχετίζονται με την επικαιρότητα, και ποιά είναι αυτή? φυσικά η οικονομική κρίση, που συνεχώς ακούμε! Προσωπικά δεν έχω παράπονο είμαι σε μία ικανοποιητική φάση στη ζωή μου, κάνω δύο δουλειές που αγαπώ και τις δύο, έχω πολύ καλά αφεντικά ζώ με τον αδερφό μου και ετοιμάζομαι για αραβώνες με τον καλό μου που μετά απ' αυτό θα μείνω μαζί του. Για να πάρω λοιπόν τα 1000 ευρώ τα πολυπόθητα στις μέρες μας, κάνω αυτές τις δύο δουλειές αλλά οπως σας είπα δεν παραπονιέμαι. Αυτό που με καίει και με πνίγει δεν είναι για την πάρτη μου, είναι για τους συνανθρώπους μου, τους κολλητούς μου, τον αδερφό μου που σήμερα μου είπε πως σε τρείς βδομάδες τελειώνουν οι δουλειές με το συνεργείο που δουλεύει και μένει χωρίς δουλειά. Εδώ και τρεία χρόνια έχει δεσμό με μία πολύ καλή κοπέλα, έκαναν όμως ένα τραγικό λάθος, τι έκαναν? να ονειρευτούν μία κοινή ζωή, η κοπέλα του δουλεύει σαν βρεφονηπιοκόμος 8ωρο με 400 ευρώ και μισά ένσιμα. Αυτό που θέλουν είναι να ζήσουν μαζί αλλά δεν μπορούν γιατί δεν έχουν χρήματα να νοικιάσουν ένα σπίτι, έχουν πτυχεία και οι δύο όπως και όρεξη για δουλειά. Η κολλητή μου έχει τελειώσει οικονομικό ΑΣΟΕ, δούλευε σε μία επιχείρηση, έμενε μόνη της, έκανε δάνειο για να φτιάξει το μικρό σπιτάκι της ώσπου έφυγε απο την δουλειά της γιατί της την έπεφτε το αφεντικό, ψαχνει για δουλειά εδώ και 4 μήνες αλλά δεν βρήσκει τίποτα, έκανε κι αυτή το ίδιο λάθος, ονειρεύτηκε να ζήσει αξιοπρεπώς, αλλλά..... Και πολλές άλλες τέτοιες περιπτώσεις μπορώ να σας διηγηθώ αλλά θα ξημερώσουμε. Σηκώνομαι το πρωί να πάω στην δουλειά και ακούω στην τηλεοραση συνεχώς για την οικονομική κρίση, για φτώχεια, για κακομοιριά, για πολιτικούς που τα τρώνε, βλέπω την υποκρισία των δημοσιαγράφων και των πολιτικών στο ζενίθ της, παιδεία μηδέν, υγεία μηδέν, κράτος μηδέν, ήθος μηδέν, περιβάλλον μηδέν, όλα στο βωμό του χρήματος! Απλά δεν αντέχω άλλο, στενοχωριέμαι τόσο πολύ, έχω φτάσει στο σημείο να μην μπορώ να χαίρομαι αυτά που μου συμβαίνουν, πως να το κάνω όταν βλέπω όλα αυτά γύρω μου? όταν πάω για καφέ με την παρέα μου και τους βλέπω όλους χάλια? όταν βλέπω τον αδερφό μου στο σπίτι να είναι χάλια? να σπάνε το κεφάλι τους για να βρούνε μία λύση, για προχωρήσουν. Γαμώ το κέρατό μου, που θα πάει αυτή η κατάσταση, κουράστικα, δεν ξέρω τι άλλο να γράψω, απλά μια ερώτηση, τώρα χρεώνουν και τα όνειρα????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:29 pm

τα όνειρα ; όχι , απλά τα απαγορεύουν ................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:34 pm

τι να πω? πράσινο φως από πουθενά, γενικότερα πάντα είμαι αισιόδοξη στη ζωή μου, ότι και να μου συμβαίνει, αλλά με αυτό, είναι..... πως να το πω..... νιώθω πως αν νιώσω αισιοδοξία θα γίνουν όλα πιο μαύρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:41 pm

το ίδιο νιώθω και΄'γώ ....φοβάμαι μήπως πιαστώ "κώτσος" μια που τα πραγματικά δύσκολα ακόμη δεν ήρθαν εδώ

εσύ τώρα καλού κακού δεν τη σπέρνεις απο τώρα αυτή τη μηλιά Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:43 pm

θα ευδοκιμήσει λες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:48 pm

αν δεν ευδοκινήσει εκεί ,τότε που;

(χαιρετώ ,εύχομαι να έχεις ένα καλό σ/κ Βέρα )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 7:50 pm

μακάρι να είχα την απάντηση! καλό σ/κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 9:26 pm

Έγραφα ολόκληρο κατεβατό, αλλά κάτι έγινε, κόλλησε το μηχάνημα, και βαριέμαι να τα ξαναγράψω...
Τέλος πάντων, το ρεζουμέ ήταν πως μιά ζωή εμείς οι Έλληνες, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλον, την βρίσκουμε την λύση...
Μια ζωή έχουμε τα μεγάλα κεφάλια που μας τα τρώνε από όλες τις μεριές, αλλά πάντα επιβιώνουμε...
Γιατί γίνεται αυτό; Δεν ξέρω, δεν έχω εξήγηση... Ίσως είναι στο "κάρμα" μας, στο DNA μας, δεν μπορώ να πω...
Αυτό που ξέρω, είναι πως και πάλι, θα βγούμε νικητές... όλοι μας...
Αρκεί να κοιτάμε ψηλά, και να έχουμε αισιοδοξία... Wink Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΤρι Μαρ 10, 2009 2:04 pm

μπράβο αισιοδοξία!! μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης
Anonymous



πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΣαβ Μαρ 14, 2009 4:39 pm

στη μάνα σου το πες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΔευ Μαρ 16, 2009 12:04 pm

halla έγραψε:
στη μάνα σου το πες;

εμένα ρωτάς? δεν κατάλαβα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΤρι Μαρ 17, 2009 4:30 pm

θα εννοεί προφανώς αν ξέρει η μάνα σου το πόσο ευαίσθητη είσαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 9:37 am

δεν ξέρω αν είναι ευαισθησία αυτό το πράγμα, το σίγουρο είναι πως είναι μεγάλη αδικία σε όποιον συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν μπορείς να μην επηρεαστείς όταν γίνετε δίπλα σου και το βλέπεις καθημερινά.Περισσότερο τσαντισμένη είμαι παρά στενοχωρημένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

πείτε το όπως θέλετε! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πείτε το όπως θέλετε!   πείτε το όπως θέλετε! EmptyΤετ Μαρ 18, 2009 10:41 am

ευαισθησία είναι η ικανότητα το να αντιαλμβάνεσαι αυτό που συμβαίνει δίπλα σου και βέβαια άλλες φορές σε λυπεί και άλλες σε εξοργίζει .............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πείτε το όπως θέλετε!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
patatoula :: Η ΠΑΤΑΤΟΓΩΝΙΑ ΜΑΣ :: Άρθρα-
Μετάβαση σε: