patatoula
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;

Πήγαινε κάτω 
+6
Ορέστης
kostas
paliokoutavo
tdjm
patatoula
aerath
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 2:48 am

Image hosted by servimg.com


Χωρίς να θέλω να φανώ βλάσφημη ή κάποια χωρίς πίστη δε μπορώ να μην θίξω τα γεγονότα που βασανίζουν τον τόπο μας...

Την Δευτέρα ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος έφυγε από τη ζωή...όλοι λυπήθηκαν...χιλιάδες χριστιανοί έρχονται από όλη τη χώρα να τον προσκυνήσουν..κλπ κλπ...

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ ερωτώ το εαυτό μου...Τι έκανε ο Αρχιεπίσκοπος για τους Χριστιανούς Ορθόδοξους;;;Εφερε τη νεολαία στις Εκκλησίες;;;Δεν ξέρω γιατί δεν πάω στην Εκκλησία...

Μιλάω για κάτι πολύ απλό.... Όλη την περιουσία της Ελλάδας...τουλάχιστον το περισσότερο μερίδιο ανήκει στην Εκκλησία ή κάνω λάθος;;; Τα πετράδια και τα ρουμπίνια που φόραγε ο Αρχιεπίσκοπος είχαν πει κάποτε ότι ένα από αυτά ΄θα μπορούσε να συντηρήσει 7μέλής οικογένεια για ένα χρόνο...

Από παντού έσοδα...από δωρεές...από το απλό κεράκι που και σε αυτό εχουν βάλει ταρίφα αναλόγως το μέγεθος...από τις δεήσεις που θα κάνει ο ιερέας για κάποιο όνομα συγκεκριμένα...από εικόνες που φέρνουν στη μητρόπολη και πέφτει πολύυυυυυυυ χρήμα...από τι να πρωτοσκεφτώ...


Οι ιερείς βέβαια πληρώνονται αδρά για να μεταφέρουν τον λόγο του Θεού...κι έχουν και τα εξτρά τους...θες ευχέλαιο;;ταριφα...και μην πηγαίνω μακριά...θες γάμο;;;πρέπει να πληρώσεις αγαπητέ μου!!!από μικρόφωνο μέχρι τη ζέστη στην Εκκλησία...Βάφτιση το ίδιο...κι άσε το ιερέα με την mercedes του και με την χλίδα του...δηλαδή ενώ ο Χριστός προσπαθούσε να διαλύσει το εμπόριο στους οίκους του Θεού βλέπουμε ότι οι μεσολαβητές Του πέφτουν στο ίδιο λάθος....


Και με όλη αυτή την περιουσία... τι προσφέρουν στον ταπεινό Χριστιανό που δεν έχει να φάει;;; Δε λέω..είναι κάποιες Εκκλησίες που προσφέρουν φαγητό, ρούχα και βοήθεια σε απόρους....ΑΛΛΑ

Αλλά πού ήταν η Εκκλησία στους πυρροπαθείς;;;Στους σεισμοπαθείς...που ακόμα αρκετοί προσπαθούν να ορθοποδήσουν μετά απο 9 χρόνια;
Στα απλά προβλήματα του κάθε Έλληνα αλλά ακόμα περισσότερο στα τέρατα που συμβαίνουν δίπλα μας;;;Στα παιδάκια που πεθαίνουν...στις γυναίκες που προσπαθούν να ορθοποδήσουν με οικογένεια;;;

Ίσως κάποιοι πουν ότι αυτά είναι θέματα της πολιτικής...λάθος!Μπορεί να πληρώνουμε τα κέρατά μας στο Δημόσιο αλλά εγώ προσωπικά έχω απαιτήσεις από την Εκκλησία...

Πετάξτε τα χρυσά και ανοίξτε την αγκαλιά σας στον Χριστιανό που ακόμα ελπίζει...φερθείτε ταπεινά αγαπητοί εκπρόσωποι του Θεού...μην στρέφετε τον κόσμο μακριά από τον Οίκο του Μεγάλου...βγείτε για λίγο από τις Εκκλησίες και τρέξτε δίπλα στους ανθρώπους να τους διδάξετε τον Λόγο του Θεού...Θεός αγάπη εστί...όλοι Τον έχουμε μέσα μας

(Έθιξα τον Αρχιεπίσκοπο στη αρχή γιατί ένας ιερέας δε μπορεί από μόνος του να κάνει την διαφορά...περίμενα από εκείνον να πετάξει πρώτος τα πετράδια από πάνω του και να ξεσηκώσει την Εκκλησία να βοηθήσει ανθρώπους που έχουν ανάγκη...)

Αγαπάτε αλλήλους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
patatoula
Διαχειριστής
Διαχειριστής
patatoula


Αριθμός μηνυμάτων : 10694
Ηλικία : 49
(Τόπος) Από : το 3ο χωράφι αριστερά
Registration date : 22/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 8:44 am

καλα τα λες!!
Δυστυχως ακομα κι αυτοι για το χρημα λειτουργουν.
"απεσταλμενοι του θεου που μεταφερουν τον λογο του" ηταν καποτε.
Γνωρισα καποιον καποτε που ηθελε να γινει παπας επειδη εβλεπε οτι θα ζησει μια οικονομικα καλη ζωη!!

Τωρα σου κοβουν ταριφα οπως ειπες για τα παντα. Οταν παντρεψα το καροτο με τον βαρβατο ενω μου ειπε στην αρχη ο παπας "κατι για την εκκλησια" οταν του εδωσα ενα ποσο μου απαντησε " οχι τοσα αλλα τοσα"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
tdjm
Συντονιστής
Συντονιστής
tdjm


Αριθμός μηνυμάτων : 371
Ηλικία : 55
Registration date : 24/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 10:24 am

Μήπως δεν γνωρίζουμε όσα κάνουν?

Ξέρουμε άραγε ότι το 1912-1917 οι περιοχές Νέα Φιλαδέλφεια , Νέα Ιωνία , Νέο Ηράκλειο χτίστηκαν για του πρόσφυγες της Μικράς Ασίας πάνω σε κτήματα της Εκκλησίας και με λεφτά της Εκκλησίας.
Οτι το 1952 το κράτος πήρε το 1/2 της Εκκλησιαστικής περιουσίας.
Οτι ο Αντώνης Τρίτσης κατά την διάρκεια της θητείας του ,με έναν εμπνευσμένο νόμο, πήρε την περιούσία της Εκκλησίας δίνοντάς της το δικαίωμα να κατέχει μόνο 10 στρέμματα γύρω από τα εκάστοτε μοναστήρια?
Ας αναρωτηθούμε τώρα....όταν η περιουσία της Εκκλησίας ήταν εξ ολοκληρου στα χέρια της ,στην διάρκεια εκείνης της ανάγκης , βλέπε πρόσφυγες , κτίστηκαν οι παραπάνω περιοχές.Μετά ,όταν η τεράστια περιουσία της εκκλησίας πέρασε στα χέρια του κράτους με νομους ,τί ακριβώς έγινε όλη αυτή η γη?
Βοηθήθηκε κανεις?
Τα παραπάνω είναι απολύτως διαπιστωμένα με νόμους και έγγραφα...
Δεν λέω ότι δεν υπάρχει λέρα στην εκκλησία.
Μήπως όμως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα?
Μήπως τρώμε ότι μας σερβίρουν?
Ποιός από εμάς που έχουμε άποψη και γνώμη , γνωρίζει καλά, κι όχι ********** ,τι έργο ακριβώς κάνει η εκκλησία.
Οσον αφορά τον Χριστόδουλο....ότι γνωρίζουμε, το ξέρουμε από ΜΜΕ ...αυτοί δεν είναι που τώρα του πλέκουν το εγκώμιο...Αυτοί δηλαδή ξέχασαν ....ότι ειχαν πει και ξαφνικά έγινε άγιος...??

Λέω μόνο ότι μάλλον θα πρέπει να φιλτράρουμε καλυτερα ότι μας σερβίρουν...Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tdjm.blogspot.com/
paliokoutavo
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
paliokoutavo


Αριθμός μηνυμάτων : 2980
(Τόπος) Από : οπου θελω. Χμ!
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 10:40 am

aerath έγραψε:
Image hosted by servimg.com


Χωρίς να θέλω να φανώ βλάσφημη ή κάποια χωρίς πίστη δε μπορώ να μην θίξω τα γεγονότα που βασανίζουν τον τόπο μας...

Την Δευτέρα ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος έφυγε από τη ζωή...όλοι λυπήθηκαν...χιλιάδες χριστιανοί έρχονται από όλη τη χώρα να τον προσκυνήσουν..κλπ κλπ...

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ ερωτώ το εαυτό μου...Τι έκανε ο Αρχιεπίσκοπος για τους Χριστιανούς Ορθόδοξους;;;Εφερε τη νεολαία στις Εκκλησίες;;;Δεν ξέρω γιατί δεν πάω στην Εκκλησία...

Μιλάω για κάτι πολύ απλό.... Όλη την περιουσία της Ελλάδας...


Εχεις καμια σχέση με Νero απο αλλο SITE ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mgsound.gr/
Επισκέπτ
Επισκέπτης
Anonymous



Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:00 am

Υπάρχουν αυτοί που προσπαθούν να πείσουν ότι η Εκκλησία ήταν απούσα
ή αρνητική στις προσπάθειες των προγόνων μας για την εθνική
αποκατάσταση και παλιγγενεσία. Να ρωτήσω το εξής: Γιατί οι Έλληνες από τη στιγμή που συνεστήθη το ελληνικό κράτος, σε όλες τις σημαίες που
χρησιμοποίησαν κατά καιρούς μέχρι και τη σημερινή, μηδεμίας εξαιρουμένης τοποθετούν τον Σταυρό του Χριστού?
Πιστεύω πως οι μεγαλύτερες πλουτοπαραγωγές πηγές της Ελλάδος είναι
το ελληνικό πνεύμα και θα είμασταν πάμπλουτοι ως χώρα και ως λαος αν
μπορούσαμε να εξάγουμε στον κόσμο τα προϊόντα του ελληνικού πνεύματος, ποίηση, λογοτεχνία, μουσική, θέατρο, τέχνες, ορθοδοξία και οι ξένοι τουρίστες φεύγοντας από τον τόπο μας να μη θυμούνται μόνο το σουβλάκι και το τζατζίκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης
Anonymous



Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:01 am

Μια όσο το δυνατόν κερδοφόρα επιχείρηση έχει γίνει το κάθετι στην Ελλάδα και όχι μόνο γιατί να μην γίνει κι η Εκκλησία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 6:20 pm

tdjm έγραψε:
Μήπως δεν γνωρίζουμε όσα κάνουν?

Ξέρουμε άραγε ότι το 1912-1917 οι περιοχές Νέα Φιλαδέλφεια , Νέα Ιωνία , Νέο Ηράκλειο χτίστηκαν για του πρόσφυγες της Μικράς Ασίας πάνω σε κτήματα της Εκκλησίας και με λεφτά της Εκκλησίας.
Οτι το 1952 το κράτος πήρε το 1/2 της Εκκλησιαστικής περιουσίας.
Οτι ο Αντώνης Τρίτσης κατά την διάρκεια της θητείας του ,με έναν εμπνευσμένο νόμο, πήρε την περιούσία της Εκκλησίας δίνοντάς της το δικαίωμα να κατέχει μόνο 10 στρέμματα γύρω από τα εκάστοτε μοναστήρια?
Ας αναρωτηθούμε τώρα....όταν η περιουσία της Εκκλησίας ήταν εξ ολοκληρου στα χέρια της ,στην διάρκεια εκείνης της ανάγκης , βλέπε πρόσφυγες , κτίστηκαν οι παραπάνω περιοχές.Μετά ,όταν η τεράστια περιουσία της εκκλησίας πέρασε στα χέρια του κράτους με νομους ,τί ακριβώς έγινε όλη αυτή η γη?
Βοηθήθηκε κανεις?
Τα παραπάνω είναι απολύτως διαπιστωμένα με νόμους και έγγραφα...
Δεν λέω ότι δεν υπάρχει λέρα στην εκκλησία.
Μήπως όμως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα?
Μήπως τρώμε ότι μας σερβίρουν?
Ποιός από εμάς που έχουμε άποψη και γνώμη , γνωρίζει καλά, κι όχι ********** ,τι έργο ακριβώς κάνει η εκκλησία.
Οσον αφορά τον Χριστόδουλο....ότι γνωρίζουμε, το ξέρουμε από ΜΜΕ ...αυτοί δεν είναι που τώρα του πλέκουν το εγκώμιο...Αυτοί δηλαδή ξέχασαν ....ότι ειχαν πει και ξαφνικά έγινε άγιος...??

Λέω μόνο ότι μάλλον θα πρέπει να φιλτράρουμε καλυτερα ότι μας σερβίρουν...Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.


δεν αμφιβαλλω οτι η Εκκλησια μπορει να βοηθαει αλλα ρε συ Ντινα γιατι δεν τα μαθαινουμε να σωπησουν μερικα στοματα σαν το δικο μου;;;
δεν λεω για τα γεγονοτα που εγραψες αλλα για τα προσφατα...δεν πρεπει να νιωθω οτι οτιδηποτε συμβει θα πρεπει να κατατρεξω στην εκκλησια κι οχι στη φιλεναδα μου;;;

και στην τελικη θα ηταν καλυτερα οι ιδιοι να ψαχτουν και να ψαξουν ανθρωπους απορους ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
patatoula
Διαχειριστής
Διαχειριστής
patatoula


Αριθμός μηνυμάτων : 10694
Ηλικία : 49
(Τόπος) Από : το 3ο χωράφι αριστερά
Registration date : 22/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 8:59 pm

ενα εχω καταλαβει. οτι για το χρημα και το σεξ ολοι κανουν τα παντα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 9:03 pm

για το πρωτο συμφωνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
kostas
Πουρεδάκι
Πουρεδάκι
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:22 pm

Ειλικρινά...δε ξέρω κατα πόςο βοηθάει η εκκλησία το κόσμο...
Εμένα πάντως και την οικογένεια μου, όταν τη χρειάστηκα ήταν κοντά μας...Αν όχι η εκκλησία ολόκληρη κάποιοι φορείς της...
.
Οσον αφορά τον Χριστόδουλο...σήμερα έτυχε να περνάω απο ένα σημείο που είχαν κλείσει το δρομο οπου περνουσε απο εκει η πορεία....
.
Ειλικρινά....θα μου λείψει...δε μου χει λειψει ποτέ προσωπο που δεν έχω γνωρισει απο κοντά...
.
Σκασίλα μου για οποιονδηποτε τηλεοπτικο σταρ....Αυτο ομως με πόνεσε που έφυγε...διότι απλά πιστεύω οτι ηταν αυθεντικος...Μπορει να κάνω και λάθος...Εμένα ομως που έβγαζε κάτι πολυ καλο...
.
Και ειλικρινά οσο λάθος και αν ηταν σε πολλά πράγματα εγω δε πρόκειτε να τον ξεχάσω....
Οπως έγραψα και στο Ζορταλ και πέσαν τα κοράκια να με φάνε
"Χριστοδουλε...σε πάμε....Παρεπιπτόντος οι Rolling Stones ήταν εντάξει παιδιά μωρέ :-)"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:33 pm

κι εγω τον παω τον Χριστοδουλο κ σιγουρα θα παρεξηγηθηκα με αυτα που εγραψα αλλα επηρεαστηκα απο μια συζητηση που ειχα στη δουλεια κ που μου κινησε πολυ το ενδιαφερον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
kostas
Πουρεδάκι
Πουρεδάκι
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:52 pm

Eπειδή ξέρω απο πρωτο χέρι πως του άρεσε η πλάκα που του κάνανε οι ΑΜΑΝ, εδω ένα βιντεάκι απο τα παλιά....
Ακόμα και αυτοι...τον πηγαιναν...:-)


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠεμ Ιαν 31, 2008 11:56 pm

χαχαχχαχαχαχ! grinning
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
tdjm
Συντονιστής
Συντονιστής
tdjm


Αριθμός μηνυμάτων : 371
Ηλικία : 55
Registration date : 24/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠαρ Φεβ 01, 2008 12:37 pm

Aεράτη μου

Κανένας δεν σε παρεξήγησε...
Ο ρόλος όμως και η φιλοσοφία της Εκκλησίας αυτή πρέπει να είναι...
Οτι καλό κάνουμε δεν χρειάζεται και να το διατυμπανίζουμε γιατί έτσι χάνει την αξία του.

Οποιος θέλει να έχει μια άποψη..ψάχνει και μαθαίνει και δεν παρασύρεται μόνο από όσο θέλουν να μας σερβίρουν

Μικρή είσαι ακόμη , θα μάθεις!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://tdjm.blogspot.com/
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠαρ Φεβ 01, 2008 6:23 pm

ε γινε η δασκαλα μου ρε συ να μην λεω ********
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
Ορέστης
Πουρεδάκι
Πουρεδάκι
Ορέστης


Αριθμός μηνυμάτων : 48
(Τόπος) Από : τοξίνωση
Registration date : 04/01/2008

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠαρ Φεβ 01, 2008 11:18 pm

Μια φορα πηγα να ξομολογηθω και ο παπας φρικαρε...και συνεχεια μου λεγε πωπω χριστε μου κανετε τοσα στις ηλικιες σας; απο τοτε δεν ξαναπηγα...ημουν 16 χρονων...

Η εκκλησια δυστυχως δεν βοηθα κανεναν και τιποτα...η επισημη εκκλησια η ματσωμενη...

βεβαια για να μην ειμαστε αδικοι πρεπει να πουμε οτι βοηθουν καποιοι τους συγγενεις τους...κανας αρχιεπισκοπος κανας μητροπολιτης μην πω ολοι...ε δεν θα δωσουν και κατιτοις να χαρει η οικογενεια;;; αμαρτια...

τωρα σ οτι αφορα τον Χριστοδουλο...οι παπαδες πρεπει να ταυτιζονται με καποιες ******** απ αυτες που μας διδασκουν στα σχολεια...και δεν εννοω την θρησκεια ξερετε σεις...αφορουν τα εθνικα μας θεματα...αυτα που προσπαθουν να μας βαλουν στο κεφαλι αλλα στο τελος μας τα βαζουν ξερετε απο που...και αντε μετα να τα χεσεις...τεσπα...

αυτο τον εφαγε τον καημενο τον χριστοδουλο ο οποιος στην επταετια την γνωστη μην λεμε και ονοματα μονο ζημιωμενος δεν βγηκε...

οπως και να χει...για παπας γλυκουλης ηταν...αρχιεπισκοπος ηταν ολοι σ αυτο τον ρολο ειναι για δεσιμο...οταν ειχε ερθει στην κυπρο για επισκεψη εκανε και ειπε πολλες ********...τον ματιαξανε εφυγε και μετα απο εναν μηνα μαθαμε τα δυσαρεστα...αυτοι οι Κυπριοι...αμαν σε παρουν στο ματι εξαφανιζεσαι απο τον πλανητη...

Λυπηθηκα που εφυγε μ αυτον τον τροπο...ο Καρκινος δεν αστιευεται...λυπηθηκα που τον ειδα οταν επεστρεψε...ο ανθρωπος φαινοταν στο προσωπο του οτι ηταν ταλαιπωρημενος...τον εφαγε ο ατιμος ο καρκινος...με ολη την σημασια της λεξης...

για οσους τον κατηγορουν τωρα που πεθανε ας τον συγχωρεσουν...ενας παπας ηταν και σαν παπας σκεφτοταν...να βρειτε καλυτερο ή χειροτερο να με χιεσει η αφρικη και η φυλη παμποε...


Χριστοδουλε εκει που σαι δωσε χαιρετισματα σ ολους μου τους συγγενεις...και πες στον Γριβα που τον αποκαλεσες ηρωα να παρακαλα ν αργησω να πεθανω..θα τον σκοτωσω τον πεθαμενο...να σαι καλα αρχιεπισκοπε εκει που σαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
Ορέστης
Πουρεδάκι
Πουρεδάκι
Ορέστης


Αριθμός μηνυμάτων : 48
(Τόπος) Από : τοξίνωση
Registration date : 04/01/2008

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΠαρ Φεβ 01, 2008 11:27 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
avlogiraki
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avlogiraki


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 53
(Τόπος) Από : αστα να πανε...
Registration date : 02/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΣαβ Φεβ 02, 2008 1:09 am

kostas έγραψε:
Ειλικρινά...δε ξέρω κατα πόςο βοηθάει η εκκλησία το κόσμο...
Εμένα πάντως και την οικογένεια μου, όταν τη χρειάστηκα ήταν κοντά μας...Αν όχι η εκκλησία ολόκληρη κάποιοι φορείς της...
.
Οσον αφορά τον Χριστόδουλο...σήμερα έτυχε να περνάω απο ένα σημείο που είχαν κλείσει το δρομο οπου περνουσε απο εκει η πορεία....
.
Ειλικρινά....θα μου λείψει...δε μου χει λειψει ποτέ προσωπο που δεν έχω γνωρισει απο κοντά...
.
Σκασίλα μου για οποιονδηποτε τηλεοπτικο σταρ....Αυτο ομως με πόνεσε που έφυγε...διότι απλά πιστεύω οτι ηταν αυθεντικος...Μπορει να κάνω και λάθος...Εμένα ομως που έβγαζε κάτι πολυ καλο...
.
Και ειλικρινά οσο λάθος και αν ηταν σε πολλά πράγματα εγω δε πρόκειτε να τον ξεχάσω....
Οπως έγραψα και στο Ζορταλ και πέσαν τα κοράκια να με φάνε
"Χριστοδουλε...σε πάμε....Παρεπιπτόντος οι Rolling Stones ήταν εντάξει παιδιά μωρέ :-)"

grinning grinning
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΣαβ Φεβ 02, 2008 10:44 am

Ρε σεις...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι αυτό που δείχνουν στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι ο παπα-Τσάκαλος, και ο κάθε ένας που βγαίνει στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, δεν είναι το σταριλίκι που επιδεικνύουν κάθε λογής παπάδες...
Η εκκλησία, βρίσκεται στην επαρχία... Wink
Έχετε πάει ποτέ σε κάποιο μοναστήρι;
Εκεί θα δείτει τι σημαίνει εκκλησία...
Και γιατί θα πρέπει να αρχίσει η εκκλησία να λέει τι κάνει και τι δεν κάνει;
Τώρα κατηγορείται η εκκλησία, επειδή δεν κάνει κάτι να βοηθήσει τον φτωχό κόσμο..
Αν αρχίσει και διαφημίζει αυτά που κάνει, θα αρχίσει να κατηγορείται, πως ότι κάνει, το κάνει μόνο και μόνο για να κάνει επίδειξη...
Δεν είναι έτσι αυτά τα πράγματα...
Ταπεινοφροσύνη πρέπει να δείχνει, και καλά κάνει...
Ότι γίνεται, δεν γίνεται για να το μαθαίνουν όλοι...
Αν θέλετε, εσείς να εξακολουθήσετε να πιστεύετε πως η εκκλησία είναι ο πλούτος και τα λούσα...
Και επαναλμβάνω... η Εκκλησία δεν είναι εδώ... η Εκκλησία, είναι έξω, στην επαρχία... στα μικρά χωριουδάκια, στα ξωκλήσια!!!
Εκεί είναι η Εκκλησία... Και το σίγουρο είναι πως ΝΑΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΣαβ Φεβ 02, 2008 8:00 pm

βοηθεια σου κουρσαρε Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
paliokoutavo
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
paliokoutavo


Αριθμός μηνυμάτων : 2980
(Τόπος) Από : οπου θελω. Χμ!
Registration date : 28/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 2:07 am

coursaros έγραψε:
Ρε σεις...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι αυτό που δείχνουν στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι ο παπα-Τσάκαλος, και ο κάθε ένας που βγαίνει στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, δεν είναι το σταριλίκι που επιδεικνύουν κάθε λογής παπάδες...
Η εκκλησία, βρίσκεται στην επαρχία... Wink
Έχετε πάει ποτέ σε κάποιο μοναστήρι;
Εκεί θα δείτει τι σημαίνει εκκλησία...
Και γιατί θα πρέπει να αρχίσει η εκκλησία να λέει τι κάνει και τι δεν κάνει;
Τώρα κατηγορείται η εκκλησία, επειδή δεν κάνει κάτι να βοηθήσει τον φτωχό κόσμο..
Αν αρχίσει και διαφημίζει αυτά που κάνει, θα αρχίσει να κατηγορείται, πως ότι κάνει, το κάνει μόνο και μόνο για να κάνει επίδειξη...
Δεν είναι έτσι αυτά τα πράγματα...
Ταπεινοφροσύνη πρέπει να δείχνει, και καλά κάνει...
Ότι γίνεται, δεν γίνεται για να το μαθαίνουν όλοι...
Αν θέλετε, εσείς να εξακολουθήσετε να πιστεύετε πως η εκκλησία είναι ο πλούτος και τα λούσα...
Και επαναλμβάνω... η Εκκλησία δεν είναι εδώ... η Εκκλησία, είναι έξω, στην επαρχία... στα μικρά χωριουδάκια, στα ξωκλήσια!!!
Εκεί είναι η Εκκλησία... Και το σίγουρο είναι πως ΝΑΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ!

A Geia soy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mgsound.gr/
avlogiraki
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avlogiraki


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 53
(Τόπος) Από : αστα να πανε...
Registration date : 02/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:20 am

δεν πιστευω παιδια οτι βοηθαει ζωντανα παραδειγματα οι φωτιεσ του καλοκαιριου που δεν ακουστηκε πουθενα η εκκλησια και στον σεισμο του 1999 στην αθηνα το ιδιο
αν ακουσατε οτι βοηθησε η εκκλησια θυμηστε το μου γιατι εγω δεν ακουσα τιποτα τετοιο
μονο ορισμενοι παπαδεσ προσωπικα βοηθουν καποιεσ καταστασεισ φανταζομαι βεβαια με λεφτα τησ εκκλησιασ αλλα κατι ειναι και αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
avlogiraki
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avlogiraki


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 53
(Τόπος) Από : αστα να πανε...
Registration date : 02/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:26 am

paliokoutavo έγραψε:
coursaros έγραψε:
Ρε σεις...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι αυτό που δείχνουν στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, ΔΕΝ είναι ο παπα-Τσάκαλος, και ο κάθε ένας που βγαίνει στην τηλεόραση...
Η εκκλησία, δεν είναι το σταριλίκι που επιδεικνύουν κάθε λογής παπάδες...
Η εκκλησία, βρίσκεται στην επαρχία... Wink
Έχετε πάει ποτέ σε κάποιο μοναστήρι;
Εκεί θα δείτει τι σημαίνει εκκλησία...
Και γιατί θα πρέπει να αρχίσει η εκκλησία να λέει τι κάνει και τι δεν κάνει;
Τώρα κατηγορείται η εκκλησία, επειδή δεν κάνει κάτι να βοηθήσει τον φτωχό κόσμο..
Αν αρχίσει και διαφημίζει αυτά που κάνει, θα αρχίσει να κατηγορείται, πως ότι κάνει, το κάνει μόνο και μόνο για να κάνει επίδειξη...
Δεν είναι έτσι αυτά τα πράγματα...
Ταπεινοφροσύνη πρέπει να δείχνει, και καλά κάνει...
Ότι γίνεται, δεν γίνεται για να το μαθαίνουν όλοι...
Αν θέλετε, εσείς να εξακολουθήσετε να πιστεύετε πως η εκκλησία είναι ο πλούτος και τα λούσα...
Και επαναλμβάνω... η Εκκλησία δεν είναι εδώ... η Εκκλησία, είναι έξω, στην επαρχία... στα μικρά χωριουδάκια, στα ξωκλήσια!!!
Εκεί είναι η Εκκλησία... Και το σίγουρο είναι πως ΝΑΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ!

A Geia soy

περυσι μια φιλη μου πηγε σε ενα μοναστηρι με την δουλεια μην σας φαινεται παραξενο κανανε σεμιναριο σε καποιο μοναστηρι στην ναυπακτο
μεινανε μια εβδομαδα περασαν υπεροχα απο οτι μου ειπε.
Τουσ παρηχαν πολλα πραγματα σε φαγητο καθημερινα δυο φορεσ την ημερα διαφορετικο φαγητο καφεδεσ πολυ συχνα ολα τελεια αλλα στο τελοσ τους κρατησαν τα τηλεφωνα και τις διευθυνσεισ για να προσφερουν ετησιωσ για την συντηριση του μοναστηριου.
Εχεισ να πεισ τιποτα κουρσαρε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:35 am

βασικα βλακεια μου που εγραψα αυτο το αρθρο,γιατι πολυ απλα θιγω εναν παραγοντα που δυσκολα μπορεις να πεις τι πραγματα γινεται...

ειμαστε πιστευω ολοι μας πιστοι και δε θελουμε σε καμια περιπτωση να προσβαλλει κανεις τα Θεία και να λεει οτι του κατεβαινει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
avlogiraki
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avlogiraki


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 53
(Τόπος) Από : αστα να πανε...
Registration date : 02/12/2007

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;   Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ; EmptyΚυρ Φεβ 03, 2008 3:38 am

aerath έγραψε:
βασικα βλακεια μου που εγραψα αυτο το αρθρο,γιατι πολυ απλα θιγω εναν παραγοντα που δυσκολα μπορεις να πεις τι πραγματα γινεται...

ειμαστε πιστευω ολοι μας πιστοι και δε θελουμε σε καμια περιπτωση να προσβαλλει κανεις τα Θεία και να λεει οτι του κατεβαινει...

επεισεισ ειμαστε και νοημον ανθρωποι και μπορουμε να καταλαβουμε πωσ εχουν τα πραγματα
εσυ δεν ειπες σε μενα η σε κανεναν απο δω μεσα να μην πιστευει
εχουμε κριση και κρινουμε
δεν εχει να κανει η εκκλησια με την πιστη ειναι διαφορετικα πραγματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΑΓΕ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
patatoula :: Η ΠΑΤΑΤΟΓΩΝΙΑ ΜΑΣ :: Άρθρα-
Μετάβαση σε: