patatoula
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....

Πήγαινε κάτω 
+2
Exivos
βέρα
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 6:06 pm

Image hosted by servimg.com

Τι λέξη κι αυτή!!! Και τι "πρωτότυπη" ερώτηση την ακολουθεί..."τι είναι αγάπη";;; Όσους ανθρώπους ρωτήσεις, τόσες διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις. Ο καθένας έχει και μια διαφορετική ερμηνεία να δώσει. Ανάλογα με τον τρόπο που έχει μεγαλώσει, ανάλογα με τα ερεθίσματα και τις εμπειρίες που έχει βιώσει, ανάλογα με το πόσο και πώς έχει διαμορφωθεί, δίνει και μια απάντηση στο "τι είναι αγάπη".
Τι να σημαίνει, αν σημαίνει, άραγε αυτό;;; Μήπως (λέω μήπως) σημαίνει ότι στην ουσία κανείς δεν ξέρει, κανείς δεν έχει ανακαλύψει τι είναι αγάπη και προσπαθεί να δώσει διάφορες ερμηνείες για να μην τον θεωρήσουν "αδιάβαστο";;;; Τελικά αυτή η λέξη έχει καταλήξει να σημαίνει τόσα πολλά πράγματα, έχει αλλοιωθεί τόσο πολύ...... Όλοι μιλάνε για αγάπη (δεν το έχετε παρατηρήσει;;Wink, τα περιοδικά, οι εφημερίδες τα τραγούδια, οι ανά τον κόσμο Εκκλησίες, οι ιεραποστολές, ακόμα και οι πολιτικοί, μιλάνε ατέλειωτα για αγάπη. Οι εκκλησίες ορίζουν την αγάπη με έναν συγκεκριμένο τρόπο, οι πολιτικοί με κάποιον άλλο, η κοινωνία με άλλο, και υπάρχουν όλων των ειδών οι παρεκκλίσεις και παραποιήσεις! Λέμε ότι "αγαπάμε" αλλά μέσα σε αυτήν την "αγάπη" υπάρχει η ευχαρίστηση του να με υπηρετείς και να μου κάνεις τα κέφια, υπάρχει ανταγωνισμός, ζήλια, η επιθυμία του να κατέχω πρόσωπα και αντικείμενα, να συγκρατώ, να ελέγχω, να επεμβαίνω στη σκέψη και στον τρόπο ζωής του άλλου, να προσπαθώ να τον προσαρμόσω στα δικά μου δεδομένα και να τον κάνω να λειτουργεί όπως θέλω εγώ! Μάλιστα....αυτό, λοιπόν, οι περισσότεροι άνθρωποι το αποκαλούν "αγάπη"!
Πρόσεξε τώρα και αυτό: η αγάπη έχει συνδεθεί άμεσα με την σεξουαλική επιθυμία και ευχαρίστηση, αλλά και με το αίσθημα κατοχής του άλλου προσώπου. Έτσι τις περισσότερες φορές όταν κάποιος-κάποια λέει "αγαπάω τον-την σύντροφό μου" στην πραγματικότητα λέει το εξής: "Όσο εσύ ανήκεις σε μένα σε αγαπάω, αλλά τη στιγμή που δεν μου ανήκεις αρχίζω να σε μισώ. Όσο μπορώ να στηρίζομαι σε σένα για να ικανοποιώ τις απαιτήσεις μου, σεξουαλικές, ψυχολογικές ή οτιδήποτε άλλες, σε αγαπάω, αλλά τη στιγμή που σταματάς να μου δίνεις αυτά που θέλω και να ικανοποιείς το <<εγώ>> μου, δεν σε αγαπάω"!!! Είναι αυτό Αγάπη;;;
Γιατί ρωτάμε συνεχώς "τι είναι αγάπη";;; Δεν ξέρεις τι σημαίνει να αγαπάς πραγματικά κάποιον άνθρωπο--να αγαπάς χωρίς μίσος, χωρίς μνησικακία, χωρίς ζήλια, χωρίς να θέλεις να επέμβεις στο τι κάνει ή σκέφτεται, χωρίς να θέλεις να τον αλλάξεις για να τον προσαρμόσεις στα δικά σου πρότυπα, χωρίς να επικρίνεις, να κατακρίνεις, να υποτιμάς την προσωπικότητα του άλλου, χωρίς να συγκρίνεις--δεν ξέρεις τι σημαίνει;;;;;; Μήπως, λοιπόν, δεν έχουμε ιδέα το τι είναι αγάπη και συνεχώς ρωτάμε;;; Μήπως δεν την έχουμε βιώσει ποτέ σε όλο της το μεγαλείο και την αναζητούμε συνεχώς, αλλά χωρίς να ξέρουμε τι είναι ακριβώς αυτό που αναζητούμε;;; Μήπως μέσα μας, σαν ανθρώπινα όντα, είμαστε πολύ φοβισμένοι για να δούμε την απάντηση;;;
Η αγάπη μπορεί τελικά να είναι η λύση για όλα τα ανθρώπινα προβλήματα και οδύνες! Μπορεί να είναι ολοκληρωτική έκρηξη του <<εγώ>> με ότι αυτό κουβαλάει μέσα του! Είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο;;;;....

γραμμένο απο ένα φίλο που το ασπάζομαι 100%
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 6:28 pm

Λες τελικά η αγάπη να είναι αυτή που εξυψώνει ή ενταφιάζει την υπεραξία του εγώ (μας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 6:31 pm

έχω αρχίσει να πιστεύω πως ναι, σκέψου το λίγο και φιλοσοφισε το και θα δεις οτι καταλήγεισ εκεί, εγωιστικό???? ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 6:36 pm

Ίσως τελικά να είναι ποιο μεγάλη από όσο μπορούμε να καταλάβουμε αφού είναι ποικιλόμορφη ………ποιος μπορεί να αντισταθεί στο ειλικρινό σ’ αγαπώ ενός παιδιού λ.χ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 7:58 pm

Exivos έγραψε:
Ίσως τελικά να είναι ποιο μεγάλη από όσο μπορούμε να καταλάβουμε αφού είναι ποικιλόμορφη ???ποιος μπορεί να αντισταθεί στο ειλικρινό σ’ αγαπώ ενός παιδιού λ.χ.

υπάρχει και αυτή ηπλευρά, πραγματικά δεν ξέρω, είμαι και ζαλισμένη απο την δουλειά τώρα και δεν μπορώ να σκεφτώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ageladitsa
Συντονιστής
Συντονιστής
ageladitsa


Αριθμός μηνυμάτων : 2713
Ηλικία : 39
(Τόπος) Από : Εδώ, Εκεί, Παραπέρα . . . Παντού!!!
Registration date : 27/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΠαρ Νοε 21, 2008 9:39 pm

καποιος ας μηλησει σας παρακαλω καποιος υπευθυνος εδω περα γιατι εγω δε μπορω να κανω κατι
ωραιο αρθρο αλλα ας βοηθησει καποιος δεν ειμαι περιεργη απλα υπαρχουν κανονες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myspace.com/dorazafir
patatoula
Διαχειριστής
Διαχειριστής
patatoula


Αριθμός μηνυμάτων : 10694
Ηλικία : 49
(Τόπος) Από : το 3ο χωράφι αριστερά
Registration date : 22/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΣαβ Νοε 22, 2008 9:22 am

βερα μου σε αυτη την κατηγορια γραφουμε δικα μας κειμενα. και ανεβαζουμε παντα φωτογραφια .
σε παρακαλω πολυ προσπαθησε να το ακολουθεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 11:13 am

αμάν βρε παιδιά με αυτούς τους κανόνες, χαλαρώστε λιγάκι, εδώ μέσα υποτίθεται είναι ένας χώρος για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 11:15 am

βέρα έγραψε:
αμάν βρε παιδιά με αυτούς τους κανόνες, χαλαρώστε λιγάκι, εδώ μέσα υποτίθεται είναι ένας χώρος για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας, έβαλα ένα κείμενο που μας δίνει την δυνατότητα να το αναλύσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις κι εσείς το μόνο που κάνετε είναι παρατηρήσεις, τι να πω?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 12:25 pm

βέρα έγραψε:
Exivos έγραψε:
Ίσως τελικά να είναι ποιο μεγάλη από όσο μπορούμε να καταλάβουμε αφού είναι ποικιλόμορφη ???ποιος μπορεί να αντισταθεί στο ειλικρινό σ’ αγαπώ ενός παιδιού λ.χ.

υπάρχει και αυτή ηπλευρά, πραγματικά δεν ξέρω, είμαι και ζαλισμένη απο την δουλειά τώρα και δεν μπορώ να σκεφτώ



Έχουμε έναν μοναδικό τρόπο να χαλιόμαστε με τη ζωή μας . που τελικά είναι πολύ ποιο απλή απ’ όσο θα μπορούσαμε να ………..αντέξουμε …………….κανονικά δλδ θα έπρεπε να χαμογελούμε , να αγαπάμε , και να είμαστε αισιόδοξοι για όλα αυτά που μας συμβαίνουν …..όμως , δεν ………και το πληρώνουμε …….όλοι μας !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 1:06 pm

έτσι είναι, δεν βλέπουμε την ομορφιά που υπάρχει γύρω μας, βλέπουμε μόνο τα προβλήματα, που τις περισσότερες φορές είναι ασήμαντα και εμείς τα κάνουμε σημαντικά με την υπερβολή που μας διακατέχει, είναι πραγματικά κρίμα, χάνουμε πολλά έτσι, το σημαντικό όμως που χάνουμε είναι η διάθεση να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 1:49 pm

Μα πως ; η σημερινή κοινωνία μας είναι γεμάτη από θέλω –εγωισμό- αλλά και υποχρεώσεις , και μόνο όταν βρεθούμε σε ένα άλλο τόπο ‘η ακόμη και σε διακοπές «βρίσκουμε» το εαυτό μας .και αν ………….(μα καλά δεν ενδιαφέρεται κανείς άλλος για το θέμα ;;Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βέρα
Πατάτα Φούρνου
Πατάτα Φούρνου
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 368
Ηλικία : 40
(Τόπος) Από : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 29/09/2008

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 2:02 pm

το ζητούμενο είναι να έχουμε τον εαυτό μας στην καθημερινότητά μας, γιατί αυτή είναι η ζωή μας, η καθηνερινότητά και όχι οι διακοπές ή οι βόλτες! Δεν συμμετέχουν στην κουβέντα γιατί προς το παρόν έχουν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούν......!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 2:41 pm

Ααααανα γεια σου :kollato:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
patatoula
Διαχειριστής
Διαχειριστής
patatoula


Αριθμός μηνυμάτων : 10694
Ηλικία : 49
(Τόπος) Από : το 3ο χωράφι αριστερά
Registration date : 22/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 3:46 pm

ενδιαφερομαι ερωτα αλλα δεν εχω χρονο για να διαβασω τις απαντησεις σας..
πνιγομαιιιιιιιιιιιι σας λεωωωωωωωωωωω affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://patatoula.all-up.com
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 4:22 pm

βέρα έγραψε:
έτσι είναι, δεν βλέπουμε την ομορφιά που υπάρχει γύρω μας, βλέπουμε μόνο τα προβλήματα, που τις περισσότερες φορές είναι ασήμαντα και εμείς τα κάνουμε σημαντικά με την υπερβολή που μας διακατέχει, είναι πραγματικά κρίμα, χάνουμε πολλά έτσι, το σημαντικό όμως που χάνουμε είναι η διάθεση να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε!!



grinning grinning ρισπεκτ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
Επισκέπτ
Επισκέπτης
Anonymous



Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 5:42 pm

Για μια ακομη φορά διαβάζω πολύ όμορφα πράγματα αλλά πρακτικά αδύνατα. Πώς μπορείς να βλέπεις τα πάντα θετικά, μέσα στη σημερινή κοινωνία που διακατέχεται από ανταγωνισμό, εγωισμό, άγχος, απληστία κλπ; Δεν μπορείς να αγαπάς, τους πάντες. Καλό είναι να έχεις την προδιάθεση, να αγαπάς, αλλά μη ξεχνάμε πως η αγάπη είναι συναίσθημα, και τα συναισθήματα δεν δέχονται εντολές. Δεν λες τώρα θα αγαπάω τους πάντες, και θα το κάνεις. Πρέπει να το χεις. Και επίσης πρέπει να ευδοκιμήσει μία τέτοια συμπεριφορά σε ένα αντίστοιχο περιβάλλον, όπου και εσύ ο ίδιος θα είσαι ψυχικά ήρεμος και γαλήνιος.
Και δεν ξέρω πολλά τέτοια περιβάλλοντα στη σημερινή ζωή που ζούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 8:54 pm

Exivos έγραψε:

Έχουμε έναν μοναδικό τρόπο να χαλιόμαστε με τη ζωή μας . που τελικά είναι πολύ ποιο απλή απ’ όσο θα μπορούσαμε να ………..αντέξουμε …………….κανονικά δλδ θα έπρεπε να χαμογελούμε , να αγαπάμε , και να είμαστε αισιόδοξοι για όλα αυτά που μας συμβαίνουν …..όμως , δεν ………και το πληρώνουμε …….όλοι μας !!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να το κάνουμε αυτό...
Πραγματικά η ζωή είναι πολύ απλή, αλλά, μας έχουν φάει οι πολυτέλειές της...
Πόσο πιο ευτυχισμένοι ήταν οι άνθρωποι παλιότερα, που δεν είχαν τόσες πολυτέλειες, αλλά είχαν ο ένας τον άλλο δίπλα τους, ακόμα και αν ήταν άγνωστοι μεταξύ τους;
Σήμερα δεν μπορούμε να αγαπήσουμε τον εαυτό μας τον ίδιο...
Συνέχεια βρίσκουμε κάτι για να παραπονιόμαστε και να μιζεριάζουμε.
Πως λοιπόν να αγαπήσουμε τους άλλους, όταν δεν αγαπάμε τον εαυτό μας;
Και πως να καταλάβουμε τι ακριβώς σημαίνει αγάπη, από την στιγμή που από μια υπέρτατη έννοια, έχει γίνει μια χιλιοειπωμένη λέξη, και μια έκφραση που την χρησιμοποιούμε απλά για να "ανοίξουμε" κάποιες πόρτες και να κάμψουμε κάποιες αντιστάσεις;

Έχουμε φτάσει στο σημείο να κυνηγάμε τόσα πολλά, νέο μεγάλο σπίτι, καινούριο ακριβό αυτοκίνητο, όμορφα φανταχτερά ρούχα, βραδυνές εξόδους σε μεγάλες πίστες, και χάνουμε αυτά που έχουν πραγματική σημασία...
Χάνουμε το χαμόγελό μας, χάνουμε την επαφή με τον άνθρωπο που έχουμε μέσα μας, αλλά και με τον Άνθρωπο.
Δεν δίνουμε σημασία στο χαμόγελο κάποιου που περνάει δίπλα μας, όταν μας λένε καλημέρα βρίζουμε από μέσα μας και άλλα τέτοια...
Μήπως θα πρέπει να σταματήσουμε να κυνηγάμε τις πολυτέλειες και να ψάχνουμε να κατακτήσουμε τα ουσιώδη;
Και μήπως την επόμενη φορά που θα πούμε σε κάποιον "Σ' αγαπώ" να τον κοιτάμε στα μάτια όταν το λέμε, και να το έχουμε σκεφτεί καλά πριν το πούμε;
Λέω... μήπως..... ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 8:58 pm

βέρα έγραψε:
το ζητούμενο είναι να έχουμε τον εαυτό μας στην καθημερινότητά μας, γιατί αυτή είναι η ζωή μας, η καθηνερινότητά και όχι οι διακοπές ή οι βόλτες! Δεν συμμετέχουν στην κουβέντα γιατί προς το παρόν έχουν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούν......!!
Χίλια δυό μπορεί να συμβαίνουν... Σημαντικότερα πράγματα, έλλειψη χρόνου, μπορεί κάποια στιγμή να μην θέλουμε να ασχοληθούμε γιατί έχουμε άλλα στο μυαλό μας, και αν γράψουμε κάτι ίσως να μην βγει όπως το εννοούμε, μπορεί ακόμα να λείπουμε και από το σπίτι και να μην έχουμε την ευχέρεια να παρακολουθήσουμε τα θέματα...
Με τέτοια θέματα όμως, πιστεύω πως όλοι μας αξίζει να ασχοληθούμε για λίγο. Έστω να τους ρίξουμε μια ματιά...
Καλό είναι να έχουμε και υπομονή Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης
Anonymous



Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 9:01 pm

coursaros έγραψε:
Exivos έγραψε:

Έχουμε έναν μοναδικό τρόπο να χαλιόμαστε με τη ζωή μας . που τελικά είναι πολύ ποιο απλή απ’ όσο θα μπορούσαμε να ???..αντέξουμε ?????.κανονικά δλδ θα έπρεπε να χαμογελούμε , να αγαπάμε , και να είμαστε αισιόδοξοι για όλα αυτά που μας συμβαίνουν ?..όμως , δεν ???και το πληρώνουμε ??.όλοι μας !!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να το κάνουμε αυτό...
Πραγματικά η ζωή είναι πολύ απλή, αλλά, μας έχουν φάει οι πολυτέλειές της...
Πόσο πιο ευτυχισμένοι ήταν οι άνθρωποι παλιότερα, που δεν είχαν τόσες πολυτέλειες, αλλά είχαν ο ένας τον άλλο δίπλα τους, ακόμα και αν ήταν άγνωστοι μεταξύ τους;
Σήμερα δεν μπορούμε να αγαπήσουμε τον εαυτό μας τον ίδιο...
Συνέχεια βρίσκουμε κάτι για να παραπονιόμαστε και να μιζεριάζουμε.
Πως λοιπόν να αγαπήσουμε τους άλλους, όταν δεν αγαπάμε τον εαυτό μας;
Και πως να καταλάβουμε τι ακριβώς σημαίνει αγάπη, από την στιγμή που από μια υπέρτατη έννοια, έχει γίνει μια χιλιοειπωμένη λέξη, και μια έκφραση που την χρησιμοποιούμε απλά για να "ανοίξουμε" κάποιες πόρτες και να κάμψουμε κάποιες αντιστάσεις;

Έχουμε φτάσει στο σημείο να κυνηγάμε τόσα πολλά, νέο μεγάλο σπίτι, καινούριο ακριβό αυτοκίνητο, όμορφα φανταχτερά ρούχα, βραδυνές εξόδους σε μεγάλες πίστες, και χάνουμε αυτά που έχουν πραγματική σημασία...
Χάνουμε το χαμόγελό μας, χάνουμε την επαφή με τον άνθρωπο που έχουμε μέσα μας, αλλά και με τον Άνθρωπο.
Δεν δίνουμε σημασία στο χαμόγελο κάποιου που περνάει δίπλα μας, όταν μας λένε καλημέρα βρίζουμε από μέσα μας και άλλα τέτοια...
Μήπως θα πρέπει να σταματήσουμε να κυνηγάμε τις πολυτέλειες και να ψάχνουμε να κατακτήσουμε τα ουσιώδη;
Και μήπως την επόμενη φορά που θα πούμε σε κάποιον "Σ' αγαπώ" να τον κοιτάμε στα μάτια όταν το λέμε, και να το έχουμε σκεφτεί καλά πριν το πούμε;
Λέω... μήπως..... ;
ωραίο ποστ συμφωνώ plusone1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
coursaros
Συντονιστής
Συντονιστής
coursaros


Αριθμός μηνυμάτων : 15001
Ηλικία : 51
(Τόπος) Από : καμωμένος
Registration date : 23/09/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΔευ Νοε 24, 2008 9:11 pm

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.greek-astronomy.com
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΤρι Νοε 25, 2008 8:05 am

patatoula έγραψε:
ενδιαφερομαι ερωτα αλλα δεν εχω χρονο για να διαβασω τις απαντησεις σας..
πνιγομαιιιιιιιιιιιι σας λεωωωωωωωωωωω affraid



Κουράγιο έρωτα ….μπόρα είναι (είναιWink θα περάσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΤρι Νοε 25, 2008 8:13 am

……………..πολλές φορές υπάρχουν πραγματικά πολύ όμορφες ιδέες , πρακτικά όμως δεν μπορούν να υλοποιηθούν , το καταλαβαίνω …………..αξίζει όμως κάποιος να προσπαθήσει γι’ αυτές ……ίσως αυτό που θα βοηθούσε να ήταν ένα «λιμάνι» ………γιατί είναι καλά τα «βότσαλα σε μια λίμνη» αλλά το «λιμάνι» είναι αυτό που θα σου δώσει την ηρεμία και τη δύναμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aerath
Συντονιστής
Συντονιστής
aerath


Αριθμός μηνυμάτων : 12086
Ηλικία : 38
(Τόπος) Από : θέωση είμαι
Registration date : 19/11/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΤρι Νοε 25, 2008 3:44 pm

saκη συγνωμη αλλα εισαι παρα πολυ ρομαντικος για την εποχη μας,και θα μου πεις ειναι για να λυπασαι.;;..αυτο ειναι θαυμα,απλα ρε γμτ ολοι ετσι θελουμε να ειμαστε μεχρι να κοιταξουμε στο βαθος...εκει συνηθως ειναι η απογοητευση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/prigkipissoula?ref=name
Exivos
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Πατάτα Τηγανιτή με Τυρί
Exivos


Αριθμός μηνυμάτων : 1538
Ηλικία : 58
(Τόπος) Από : 40παράληλος
Registration date : 03/12/2007

Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....   Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος.... EmptyΤρι Νοε 25, 2008 7:09 pm

Ίσως και να είμαι ρε Στέλλακι ….αυτό που θέλω να πω είναι πως για να προχωρήσει κάποιος στη ζωή θέλει αντοχές και δύναμη και για να τα έχει αυτά θέλει οπισθοφυλακή ……άτομα δλδ που μπορούν να τον στηρίξουν το κατά πόσο τα καταφέρνουμε είναι μια άλλη ιστορία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περί ΑΓΑΠΗΣ ο λόγος....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
patatoula :: Η ΠΑΤΑΤΟΓΩΝΙΑ ΜΑΣ :: Άρθρα-
Μετάβαση σε: